Czym jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej?

Czym jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej?
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS, polega na niespodziewanym zgonie niemowlęcia podczas snu. Przyczyny SIDS nie są znane, jednak przestrzegając kilku wskazówek można znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Czy wiesz, jak mu zapobiegać?
/ 30.11.2010 13:01
Czym jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej?

Czym jest nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt?

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli tzw. SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome), to niespodziewany, nagły zgon niemowlęcia podczas snu. Szacuje się, że w Europie umiera w ten sposób 2 – 3 na 1000 żywo urodzonych niemowląt. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej może wystąpić do skończenia przez dziecko roku, ale najczęściej zdarza się między pierwszym a czwartym miesiącem życia.

Jakie są przyczyny zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej?

Przyczyny zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt nie są znane. Zauważono jednak, że nagła śmierć łóżeczkowa częściej dotyka niemowląt płci męskiej i dzieci urodzonych w rodzinach o niskim statucie społecznoekonomicznym. Jest wiele hipotez dotyczących przyczyn tego zespołu. Najczęściej wymieniane hipotezy to przedłużający się bezdech senny, ucisk na tętnicę kręgową podczas gdy dziecko podnosi główkę oraz infekcja. Podejrzewa się, że zespół nagłej śmierci łóżeczkowej może być uwarunkowany genetycznie, gdyż jednym z czynników ryzyka jest wystąpienie SIDS u rodzeństwa.

Czytaj też: Ile snu potrzebuje niemowlę?

Jak zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?

  • Nie układaj dziecka do snu na brzuszku – zwiększa to dwukrotnie ryzyko wystąpienia SIDS. Najbezpieczniejszą pozycją do spania jest ta na plecach.
  • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku – dotyczy to nie tylko nocnego spoczynku, ale także krótkich drzemek w ciągu dnia.
  • Nie pal papierosów ciąży i chroń dziecko przed dymem papierosowym już po urodzeniu – badania wykazują, że SIDS występuje częściej u dzieci narażonych na bierne palenie lub tych, których matki paliły w ciąży.
  • Nie wkładaj niemowlęciu do łóżeczka poduszki ani kocyka pod głowę, usuń niepotrzebne pluszowe zabawki – tego typu przedmioty mogłyby nakryć twarz śpiącego dziecka i doprowadzić je do uduszenia.
  • Odwiedzaj regularnie lekarza pediatrę, szczególnie wtedy, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia swojego dziecka – pediatra jest w stanie szybko wykryć ewentualnie nieprawidłowości w rozwoju, które mogą prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej.
  • Dbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni twojego dziecka – dla niemowląt do drugiego miesiąca życia temperatura nie powinna przekraczać 20ºC, a dla starszych dzieci 18ºC.
  • Jeśli dziecko zasnęło podczas płaczu, po kilku chwilach sprawdź, czy jego oddech jest równomierny.
  • Zadbaj o to, by podczas snu dziecko mogło swobodnie poruszać kończynami.

Czytaj także: Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

Redakcja poleca

REKLAMA