Jak zmienić nawyki żywieniowe dziecka?

Posiłki dziecka z czasem stają się większe. Warto, żeby poczekało na obiad i zgłodniało w międzyczasie, niż zapychało się niezdrowymi przekąskami
Twoje dziecko wybrzydza przy jedzeniu? Nie ma apetytu? Martwisz się, że za mało je? A może je wtedy, gdy nie powinno? Bez obaw, jest na to rada! Proponujemy trzydniowy plan zmiany nawyków żywieniowych małego dziecka, który może zastosować każdy rodzic.
/ 29.11.2010 11:27
Posiłki dziecka z czasem stają się większe. Warto, żeby poczekało na obiad i zgłodniało w międzyczasie, niż zapychało się niezdrowymi przekąskami

Śniadanie

Oto trzydniowy plan zmiany nawyków żywieniowych małego dziecka.

Gdy maluch obudzi się o siódmej, daj mu pierś lub butelkę. Na śniadanie, około 9:00, pewnie zje raczej przekąskę niż pełen posiłek — jak zwykle. Ale dzisiaj będzie inaczej, ponieważ gdy jego energia około 10:30 zacznie opadać, zamiast dawać mu ciastka czy owoce, czy cokolwiek zazwyczaj podajesz, odwrócisz jego uwagę.

Może zabierz go na spacer. Gwarantuję, że na obiad zje więcej, ponieważ będzie bardzo głodny.

Zobacz też: Co oznacza brak apetytu u dziecka?

Obiad

Jeśli naprawdę będzie nie w humorze, możesz podać mu obiad trochę wcześniej niż zwykle. Po południu również opuszczasz zwyczajową przekąskę po drzemce. Jeśli normalnie wypija butelkę po obudzeniu się, daj połowę porcji.

Wielu rodziców martwi się, gdy to słyszą: „Czy mała nie potrzebuje więcej kalorii? Nie zagłodzimy jej?”. Odpowiedź brzmi: absolutnie nie ma się czego obawiać. Pamiętaj, że robimy to tylko przez trzy dni. Nie zagłodzisz malucha na śmierć. Dajesz mu posiłki wtedy, kiedy powinien je jeść.

Zobacz też: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Efekty

Wierz mi, trudniej będzie to znieść Tobie niż jemu.

Pamiętaj o naszym celu: czy nie wolałabyś poczekać godzinę i dać dziecku porządny posiłek, zamiast pozwalać na zapychanie się słodyczami? Jeśli się nie poddasz, po trzech dniach — a nawet wcześniej w większości przypadków — Twoje dziecko będzie zjadać normalne posiłki, a nie tylko przekąski.

Fragment pochodzi z książki „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?” Tracy Hogg i Melindy Blau (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA