Dawno, dawno temu, czyli jak dobrać idealną bajkę dla dziecka?

Trudno przecenić dobroczynny wpływ bajek na życie dziecka – rozwijają wyobraźnię, pokazują szlachetne wzorce, uczą przeżywać emocje i akceptować postawy innych. Jednak czy każda bajka jest odpowiednia? Jak wybrać idealną bajkę dla naszego dziecka?
/ 13.09.2010 14:47

Bajki spełniają wiele ważnych funkcji w rozwoju dziecka. Rozwijają wyobraźnię oraz uczą prawidłowej mowy. Dzięki bajkom dziecko ma możliwość uczenia się świata i przyglądania różnym wzorcom zachowań. Współczesny bajkowy rynek oferuje nam wiele książek dla dzieci w różnym wieku. Warto zastanowić się, które z nich są wartościowe i mogą rzeczywiście spełniać swoje założone role: być sprzymierzeńcem w rozwoju ważnych umiejętności dziecka. W jaki sposób je odnaleźć? Poniżej znajduje się kilka wskazówek.

Na początek...

Podstawowa rada: Zadbajmy o język naszej potencjalnej bajki. Bajka nie powinna zawierać słów potocznych czy wulgaryzmów. Dla młodszych dzieci kierujmy bajki napisane prosto, ale poprawnie, dla starszych – język może być kwiecisty i rozbudowany. 

Zło dobrem zwyciężać

Bajka, o której możemy powiedzieć, że jest wartościowa, przekazuje określone wzorce zachowań. Szukajmy bajek, które przekazują i pochwalają dobre zachowania. Opowieści powinny być zachętą do pomagania innym, do bycia uczciwym czy do mówienia prawdy. Bajki, w których występują „czarne” charaktery powinny w rezultacie kończyć się zwycięstwem dobra nad złem. W ten sposób wzmacniamy w naszych dzieciach wolę postępowania zgodne z określonymi wartościami.

Czytaj też: Gdy pojawia się rodzeństwo

„Jestem taki, jak ten miś”

Ważnym aspektem dobierania bajek są ich bohaterowie. Dziecko powinno mieć możliwość identyfikowania się z niektórymi z nich. Tylko wówczas bajka będzie mogła je zainteresować. Ze „swoim” bohaterem nasze dziecko będzie wspólnie przeżywało szereg emocji: będzie odczuwało strach, radość czy współczucie. Jest to jedna z okazji do uczenia się odczuwania i pokazywania swoich uczuć. 

Jeśli bajka będzie „nasycona” wielorakością różnych emocji, stanie się świetną okazją do pokazywania naszemu dziecku, jak kolorowy potrafi być nasz świat wewnętrzny. Nasz mały czytelnik będzie złościł się na okrutną królową i współczuł Kłapouchemu, będzie cieszył się z Misiem Koralgolem i czuł bezradność wspólnie z Kopciuszkiem. W ten sposób pokażemy naszemu dziecku, jak naturalną sprawą jest odczuwanie emocji i damy mu szansę uczenia się akceptacji dla emocji innych.

Bajkowa pomoc

Można również sięgnąć po bajki terapeutyczne. Skierowane są one do dzieci z konkretnymi trudnościami, np.: mają pomóc dziecku przełamać lęk przed ciemnością, uporać się z problemem związanym z rozwodem rodziców czy też zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły.

Przy wyborze bajek my sami również musimy być do nich przekonani. Pamiętajmy, że dziecko wyczuwa nasze emocje. Jeśli nie będziemy lubili bajki, którą czytamy, dziecko również będzie do niej zniechęcone. Jeśli zaś my sami uznamy ją za ciekawą i mądrą, dziecko będzie chciało jej słuchać tyle razy, ile my sami będziemy chcieli tak naprawdę ją czytać.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Redakcja poleca

REKLAMA