Angina u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?

angina u dziecka fot. Adobe Stock
Angina to bakteryjne lub wirusowe zapalenie gardła i migdałków. Często występuje u dzieci i powoduje ból gardła, gorączkę, osłabienie, ból głowy. Aby prawidłowo leczyć anginę, należy rozpoznać jej przyczynę. Anginę wirusową leczy się objawowo, a gdy infekcję powodują bakterie, dziecko powinno przyjmować antybiotyk.
/ 22.02.2021 16:14
angina u dziecka fot. Adobe Stock

Angina jest ostrą, zakaźną chorobą zapalną obejmującą gardło i migdałki. W jej rozwoju biorą udział wirusy lub bakterie. Potocznie terminu angina używa się dla anginy ropnej wywołanej przez bakterie, jednak często określa się nią ogólnie ostre stany zapalne gardła i migdałków. 

Spis treści:

  1. Angina u dziecka - wirusowa czy bakteryjna?
  2. Leczenie anginy u dziecka

Angina u dziecka - wirusowa czy bakteryjna?

U dzieci głównym patogenem wywołującym anginę wirusy, najczęściej rhinowirusy. Stanowią przyczynę nawet do 70-85% wszystkich ostrych zakażeń gardła. Pozostałe zakażenia wywołują bakterie, w tym najczęściej paciorkowiec Streptococcus pyogenes (tzw. angina ropna). Wielu ludzi jest ich bezobjawowymi nosicielami. Nie dają one żadnych objawów do momentu osłabienia odporności (np. po gwałtownym przegrzaniu czy oziębieniu, w wyniku stresu).

Objawy anginy wirusowej u dziecka to:

  • ból gardła,
  • katar,
  • kaszel,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • osłabienie i złe samopoczucie,
  • chrypka,
  • zaczerwienione gardło i migdałki.

Angina spowodowana przez wirusy trwa zazwyczaj 5-7 dni.

Czytaj też: Co na ból gardła?

Angina bakteryjna u dziecka ma bardziej nasilone objawy, występują:

  • silny ból gardła,
  • naloty ropne na migdałkach,
  • dziecko może mieć zmieniony głos i trudności z przełykaniem,
  • nudności lub wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • osłabienie,
  • powiększone i bolesne węzły chłonne.

Początek anginy ropnej u dziecka jest nagły i silny. Chorego należy zabrać do lekarza. W zależności od tego, czy choroba została wywołana przez bakterie, czy wirusy, dobrane zostanie odpowiednie leczenie. Jeśli lekarz podejrzewa anginę spowodowaną bakteriami, może zlecić dodatkowo test na paciorkowca na podstawie wymazu z gardła.

Czytaj też: Zapalenie krtani u dziecka

Jak leczyć anginę u dziecka?

Angina u dziecka wywołana przez wirusy, wymaga leczenia objawowego. W przypadku wystąpienia gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe, najlepiej paracetamol, w dawce uzależnionej od masy dziecka, co 6 godzin. Na ból gardła można kupić w aptekach cukierki do ssania albo lizaki lub aerozol.

Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka anginę bakteryjną, leczenie będzie obejmować, oprócz leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, przyjmowanie antybiotyku (najczęściej penicyliny). Kuracja może potrwać nawet 10 dni.

Dziecko musi pozostać w domu i przebywać jak najwięcej czasu w łóżku. Ważne jest by dawać mu dużo picia, najlepiej z miodem, cytryną czy sokiem malinowym. Ze względu na ból gardła lepiej podawać dziecku pokarm półpłynny, a więc zupy lub kaszki.

Objawy anginy u dziecka przy prawidłowo dobranej antybiotykoterapii powinny ustąpić w ciągu 3-4 dni leczenia. Nie oznacza to jednak, że można odłożyć leki. Antybiotykoterapię należy zrealizować do końca, nawet jeśli dziecko czuje się bardzo dobrze. W przeciwnym razie angina może powrócić, a bakterie uodpornić się na leczenie.

Jeśli będziemy zwlekać z podjęciem leczenia lub gdy zbyt szybko odstawimy antybiotyk, może dojść u dziecka do powikłań anginy. Te obejmują choroby nerek, serca lub stawów

Czasami angina może być objawem innej choroby, np. mononukleozy zakaźnej lub białaczki (czytaj: białaczka u dzieci).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.08.2010.

Więcej na podobny temat:
Domowe sposoby na ból gardła - płukanki, okłady, syropy, inhalacje
Przeziębienie - ile trwa, objawy, zarażanie, leki na przeziębienie
Co na przeziębienie? Najlepsze sposoby
Domowe sposoby na przeziębienie. Co pomoże na katar, ból gardła, kaszel i gorączkę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA