Gdy pojawia się rodzeństwo

Gdy pojawia się rodzeństwo
Czy zazdrość o rodzeństwo jest czymś naturalnym? Jak przyzwyczaić dziecko do myśli, że będzie miało rodzeństwo? Co zrobić, by nie czuło się odrzucone i niekochane, ale w pełni uczestniczyło w życiu nowo narodzonego maleństwa?
/ 13.09.2010 14:43
Gdy pojawia się rodzeństwo

Na pewno niejednemu z nas zdarzyło się słyszeć opowieści rodziny, która pamięta, jak zachowywał się „ten starszy”, gdy pojawił się „ten młodszy”. Jedne dzieci chciały bez przerwy opiekować się swoim nowym rodzeństwem, drugie starały się zwrócić na siebie uwagę rozrabiając, jeszcze inne podbierały zabawki dla niemowlęcia. Pewnym jest to, że dla małoletniego jedynaka pojawienie się rodzeństwa jest sporym przeżyciem. Bardzo często wiąże się z konkurencją, stresem i poczuciem niepewności. A w jaki sposób rodzice mogą mieć wpływ na to, jak nasz jedynak przyjmie w domu nowego członka rodziny

Pozwól dziecku oswoić się z myślą, że będzie miało rodzeństwo

Przecież tak naprawdę nasz jedynak ma okazję przygotować się do tego przeżycia przez cały okres ciąży. Rodzice powinni tłumaczyć swojemu pierworodnemu, co dzieje się z organizmem mamy i w jaki sposób rodzeństwo rozwija się będąc jeszcze w brzuchu. Zaangażuj swoje dziecko w wybieranie ubrań. Wspólnie zastanawiajcie się nad imieniem i urządzajcie pokój. Pozwól swojemu dziecku dbać o swoje rodzeństwo zanim jeszcze pojawi się jako odrębny członek rodziny. Zachęcaj do dotykania brzucha czy smarowania kremem pielęgnacyjnym. Opowiadaj mu, jak to było, gdy to ono miało się urodzić.

Polecamy: Szkoła rodzenia

Rozmawiaj i tłumacz

Pamiętaj również, aby przygotować swoje starsze dziecko do pierwszych miesięcy po porodzie. Opowiedz, jak to będzie. Wielokrotnie, dzieci są bardzo rozczarowane, gdyż ten „mały” tylko płacze i żaden z niego kompan do zabawy. Możesz tłumaczyć, że na początku dziecko jest zbyt bezbronne i wymaga szczególnej opieki. Dla zrozumienia, możesz wyjaśniać, że tak samo było, gdy to ono był niemowlęciem.

Stwarzaj mu poczucie bycia kochanym i akceptowanym

Próbuj angażować swoje starsze dziecko w opiekę nad maleństwem. Pamiętaj jednak, aby szanować jego prawo do zabawy. Niech pomaga Ci z własnej woli. Chwal je za każdą pomoc. W sytuacjach spotkań rodzinnych czy przyjacielskich, gdy zazwyczaj większa uwaga skupiona jest na nowym braciszku czy siostrzyczce, opowiadaj innym, jak dzielnie pomaga w opiece i jak bardzo jesteś z niego dumna.

Czytaj też: Jak pomóc dziecku pokonać nieśmiałość?

Zazdrość jest naturalna

Zazdrość jest czymś naturalnym i nie staraj się jej zwalczać. Możesz poprosić rodzinę, która przychodzi w odwiedziny, aby zamiast kupowania prezentów młodszemu, przynosiła drobiazgi starszemu. Zaproponuj im, aby trochę czasu poświęcili również starszemu. 

Na koniec, pamiętaj, że starsze dziecko ma również potrzebę spędzania swojego czasu tylko z mamą czy z tatą bez obecności rodzeństwa. Zaplanuj wspólny czas bez najmniejszego. Pójdźcie do kina czy poczytajcie wspólnie książkę. W tym trudnym dla niego czasie stwórz mu poczucie, że jest tak samo kochane jak to młodsze.

Redakcja poleca

REKLAMA