Jak dziecko uczy się jeść?

Badania wykazały, że do 30% cztero- i pięciolatków stanowią albo wybredni smakosze, albo dzieci, które nie jedzą zbyt wiele
Twoje dziecko rośnie, kończy rok, a Ty z radością obserwujesz, jak uczy się jeść. Czy zwróciłaś już uwagę, jak próbuje przeżuwać pokarm lub je palcami? Uzbrój się w cierpliwość, bo są to metody prób i błędów, a Twój malec na pewno będzie teraz rozchlapywał jedzenie dookoła siebie.
/ 26.11.2010 09:41
Badania wykazały, że do 30% cztero- i pięciolatków stanowią albo wybredni smakosze, albo dzieci, które nie jedzą zbyt wiele

Szósty – dwunasty miesiąc życia dziecka

Większość niemowląt jest gotowa na rozszerzenie diety właśnie w tym wieku. Chociaż niektóre zaczynają wcześniej, a inne później, sześć miesięcy to najlepszy okres. Ponieważ dzieci są teraz bardziej aktywne, nawet ponad litr mleka dziennie może im nie wystarczać. Proces ten potrwa kilka miesięcy, ale w końcu Twoje dziecko będzie jadło trzy posiłki złożone z pokarmów stałych dziennie.

Zobacz też: Dieta dla dziecka z biegunką

Etapy rozszerzania diety

Wciąż będzie pić mleko z piersi lub butelki o poranku, między posiłkami i na dobranoc. W wieku ośmiu lub dziewięciu miesięcy będzie już znało smak wielu różnych rodzajów pokarmu — kaszek, owoców i warzyw, kurczaka, ryb — i powinno być na dobrej drodze do zostania wszechstronnym smakoszem.

Zobacz też: Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia po czwartym miesiącu?

Gdy dziecko ma ponad rok

Gdy skończy rok, pokarmy stałe zastąpią połowę mleka w jego diecie. Mniej więcej w tym okresie sprawność manualna dziecka również znacznie się poprawia, co oznacza, że będzie w stanie koordynować ruch palców i wykorzystywać je do podnoszenia małych przedmiotów tak zwanym chwytem pęsetkowym. Jego ulubioną rozrywką może być zbieranie kłaczków z dywanu.

Ale idealnie byłoby, gdyby zachęcić je, by wykorzystywało tę nową umiejętność do jedzenia palcami. Ten półroczny okres jest prawdopodobnie najbardziej ekscytujący, a dla niektórych mam także najbardziej frustrujący, ponieważ wszystko opiera się na metodzie prób i błędów.

Nowe możliwości malca

Twoje dziecko testuje nowe smaki i uczy się przeżuwać — nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków, będzie zaciekle gnieść pokarm dziąsłami. Gdy zacznie już dostawać jedzenie do rączki, będzie musiało mieć dobrą koordynację, by odnaleźć buzię i włożyć do niej jedzenie.

Początkowo więcej może znaleźć się w jego włosach i kieszonce śliniaka albo na podłodze, co z pewnością doceni Wasz pies. Ty z kolei musisz być zarówno kreatywna, jak i cierpliwa — oraz szybka (by łapać latające przedmioty). Może będzie to czas, gdy dobrze byłoby zaopatrzyć się w fartuch ochronny albo gumowy strój rybaka, byś przynajmniej Ty była sucha!

Fragment pochodzi z książki „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?” Tracy Hogg i Melindy Blau (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA