Jak nauczyć dziecko niezależności?

Żeby być samodzielne i niezależne, dziecko potrzebuje Twojej uwagi/ fot. Shutterstock
Chcesz, żeby Twoje dziecko potrafiło dogadywać się ze swoim otoczeniem, ale z drugiej wolisz żeby nie podążało ślepo za tłumem. Jak mądrze wychować dziecko na osobę niezależną i samodzielną? Na co zwracać uwagę?
/ 12.01.2011 09:30
Żeby być samodzielne i niezależne, dziecko potrzebuje Twojej uwagi/ fot. Shutterstock

Szum medialny

Media elektroniczne zagłuszają nasze zmysły, produkują zahipnotyzowane pokolenie, które egzystuje w wirtualnej rzeczywistości. Nasze dzieci radziłyby sobie o wiele lepiej, gdyby wiedziały, jak tworzyć swoją własną rzeczywistość i jak odkrywać swojej wewnętrzne dary poprzez interaktywne relacje ze swoimi mentorami oraz rówieśnikami zrzeszonymi w różnych klubach oraz organizacjach. Umiejętności komunikowania się i tworzenia relacji z innymi są bardzo ważne.

Kiedy nasze dzieci korzystają z internetu, warto by było, aby odkryły w zasobach sieci to, co pragną odkryć, zamiast spędzać czas na chatach internetowych i ślepo podążać za tłumem.

Polecamy: Jak skłonić dziecko do zwierzeń?

Umiejętność słuchania

Dorośli powinni słuchać dzieci, aby dowiedzieć się, czym one się interesują, czego chciałyby się dowiedzieć, nauczyć i w co chciałyby się zaangażować. Rodzice i nauczyciele powinni rozwijać w dzieciach te umiejętności, które potrzebne są do polepszania standardu własnego życia oraz do zyskania siły. Tylko wtedy będą mogły polegać na sobie i stworzyć swoje idealne życie, kiedy będą już dorosłe. Tylko wtedy nasze dzieci nie utkną w żmudnych pracach, nie będą wiodły pasywnego życia i nie będą walczyć o swoje bezpieczeństwo.

Społeczeństwo przykłada dużą wagę do stopni w szkole, a bójki i strzelaniny na terenie szkolnym stają się coraz bardziej powszechne. Być może młodzież w dzisiejszych czasach desperacko próbuje zwrócić na siebie uwagę, na swoje dusze i swój cel życiowy. Być może ma już dosyć wirtualnych gier, które zagłuszają umysł, rodziców, którzy zapełniają grafik rozmaitymi zajęciami, i przepełnionych klas, w których nauczyciele bardziej koncentrują się na przeszłości niż na aktywnym zainteresowaniu dzieci ich własną przyszłością.

Polecamy: Kiedy warto motywować dziecko?

Akceptuj!

Jak sądzisz, dlaczego dzieci zatracają swoje uczucia, sięgając po narkotyki? Ponieważ nie czują się ważne i akceptowane takimi, jakimi naprawdę są. Społeczeństwo zaprogramowało je na podążanie za tłumem, na osiągnięcie pozycji, która zapewni im największe konto bankowe. Rzadko kiedy zdarza się, by rodzice mówili swoim dzieciom: „Podążaj za swoimi marzeniami i nie martw się o pieniądze; Twoje szczęście jest najważniejsze”.

Alternatywna rzeczywistość

Czy myślisz, że młodzi ludzie będą w stanie poradzić sobie z przyszłym światem, skoro tkwią w wirtualnej rzeczywistości?

Ich serca i umysły powinny być zaangażowane w prawdę i pełne pasji aktywności — w rzeczy, które oni naprawdę kochają. Tylko wtedy, kiedy odnajdą radość w swoim życiu, będą w stanie stworzyć społeczeństwo, w którym osobiste szczęście, praca czy kariera będą synonimami; społeczeństwo, w którym praca nie będzie kolidować z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci.

Fragment pochodzi z książki „Wewnętrzna siła. Koło zamachowe twojego życia” autorstwa Barbary Rose (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA