Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak postępować z dzieckiem z ADHD?

Zobacz artykuły na temat:dzieckomięśnierozdrażnienieadhd
Monika Prawdzik
Mgr Psychologii Klinicznej
Stało się, Twoje przypuszczenia okazało się słuszne - Twoje dziecko ma ADHD. Co to znaczy dla Waszej rodziny? Czy to choroba? Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem, aby nie żyło w świecie chaosu?

Nieznane

Objawy ADHD

ADHD w polskim tłumaczeniu zwane zespołem nadpobudliwości psychoruchowej diagnozowane jest obecnie u ok. 2 - 10% dzieci w wieku szkolnym. Do podstawowych objawów przydatnych przy rozpoznaniu ADHD należą: nadmierna ruchliwość (większa niż u rówieśników), zaburzenia koncentracji (trudności w skupieniu uwagi na jednym zadaniu, łatwe rozpraszanie się) oraz nadmierna impulsywność (szybkie, nieprzemyślane reakcje, trudności w powstrzymaniu się od działania).

Jeśli się niepokoisz

Gdy niepokoisz się zachowaniem swojego dziecka, pamiętaj, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie. Najlepiej w tym celu zgłosić się do specjalisty: psychiatry lub psychologa. Objawy charakterystyczne dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej mogą wynikać z innych zaburzeń czy tymczasowych trudności i niekoniecznie muszą być powiązane z występowaniem u Twojego dziecka ADHD

Po diagnozie

Aby pomóc naszemu dziecku, wpierw należy uświadomić sobie istotną sprawę, że ADHD nie jest chorobą. Zespół nadpobudliwości świadczy o pewnym stałym wzorcu funkcjonowania, z którym uczy się żyć zarówno dziecko z ADHD, jak i jego cała rodzina

Czytaj też: Leworęczność - kwestia genów?

Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem?

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą okazać się cenne w postępowaniu względem naszej „ruchliwej” pociechy:

  • Każde polecenie powtarzaj wielokrotnie, nawiązując kontakt wzrokowy. Zadanie musi być przekazane za pomocą krótkich komunikatów i dotyczyć jakiejś pojedynczej czynności. Gdy zadanie jest bardziej skomplikowane, należy rozłożyć na elementy. Np.: nie mówmy o ubieraniu się, ale ubieraniu spodni, bluzki, skarpet, itd.
  • Gdy uda się naszemu dziecku coś wykonać do końca, chwalmy. W ten sposób wzmacniamy konsekwentne dążenie do celu. Budujemy tym samym motywację do wykonywania poleceń i kończenia zadań.
  • W życiu rodziny potrzebna jest rutyna: regularne posiłki, stała pora wstawania, poszczególnych obowiązków i kładzenia się spać. Taki systematyczny tryb funkcjonowania domu daje poczucie bezpieczeństwa i stałości tak bardzo ważne dla naszego dziecka.
  • Zadbaj o ćwiczenia. Bardzo korzystne u nadpobudliwych dzieci jest angażowanie się w gry, w których obowiązują reguły, np.: piłka nożna.
  • Urządź pokój tak, aby na zewnątrz nie znajdowało się za dużo zabawek. Ustalcie wspólnie stałe miejsce dla każdego samochodu czy klocków.
  • Dla dzieci szkolnych urządź stałe miejsce do odrabiania lekcji. Na biurku powinno być również jak najmniej rzeczy mogących rozpraszać uwagę.
  • Gdy odrabia lekcje, zadbaj o spokój w domu. Nie włączaj telewizora czy radia.

Dziecko z ADHD stale żyje w świecie wewnętrznego niepokoju i dlatego ważnym jest, aby świat wokół niego powinien być uporządkowany.

Polecamy: Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 16:23 2016-01-08 przez: ~gość (82.160.*.*)
ja także mam dziecko z adhd.lekko nie jest ale przedewszystkim praca z dzieckiem, rozmowy,tlumaczenia spokoj,powtarzanie tych samych czynności. dodatkowo lek od psychiatry dziecięcego i jest poprawa.
dodano: 20:59 2015-08-21 przez: ~gość (90.149.*.*)
Przeciez twoerca tej choroby przyznal sie na lozy smierci,ze wymyslil te chorobe dla pieniedzy. Polecam pani mag psychologii klinicznej o zweryfikowanie informacji, douczenie sie. pora przestac wprowadzac ludzi w blad i faszerowac dzieci dziadostwem.
dodano: 08:30 2012-11-26 przez: ~gosc (178.212.*.*)
Ma 3,5 roku jest mowi ładnie i wyrażnie.Jak cos nie tak jak on uwaza rzuca co ma pod ręką,idzie jak burza wszystko ze stołu rzuci,wiadro z wodą stało wylał,popiół z popielniczki,kwiat z okna na laptopa nie idzie go zatrzymać,a za chwilę przyjdzie jak aniołek i ja bardzo przepraszam.Więcej tak nie zrobię i znowu za 15 minut to samo.Nikt nie może wpaść w odwiedziny bo w domu szaleje.A jak miał1,5 m-cy to na podworzu rzucał piachem,patykami co ma pod ręką.co robić/?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter