Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

To między innymi od pierwszych butów zależy, jak będą rozwijały się stopy dziecka w przyszłości. Po czym poznać odpowiednie i bezpieczne buty dla malca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Z czego powinny być wykonane pierwsze buty dziecka?
/ 22.08.2013 12:13

Jak wybrać dobre buty dla dziecka?

Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, jego stopy są w tym okresie bardzo delikatne i szczególnie podatne na wpływy różnych szkodliwych czynników (między innymi nieprawidłowego obuwia).

Im młodsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest silniejsze, a jeśli jest ono źle dopasowane, może stać się przyczyną zniekształceń i dolegliwości stóp u osób dorosłych.

Podstawowe cechy dobrego obuwia dla dziecka rozpoczynającego chodzenie to:

  • szeroki i wysoki czubek, może być dodatkowo wzmocniony przez podnosek. Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko i wachlarzowato ułożone palce. Tylko obszerny czubek zapewni swobodne ułożenie stopy dziecka i swobodne poruszanie paluszkami.
  • Długość buta. Obuwie powinno być dłuższe od stopy o około 7-9mm, ponieważ stópki dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną.
  • Buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, sznurowane lub zapinane na rzepy. Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. Dzięki sznurowaniu lub zapinaniu buty można dobrze dopasować do nóżek dziecka (pulchnych i szczuplejszych), co ułatwi mu poruszanie się.
  • Element usztywniający tylną część buta, czyli tzw. zakładka. Tak naprawdę nie powinna ona być sztywna, ale sprężysta – powinna wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegać zniekształcaniu się butów.
  • Elastyczne spody. Właściwie cały but powinien być miękki i elastyczny, ale spody muszą łatwo się zginać na linii stawów śródstopnopaliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty – miejsce, w którym zaczynają się paluszki dziecka). Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód , dziecko przestawia wtedy nóżki jak kaczka. Lekkie, sprężyste i elastyczne spody nie powinny posiadać żadnych sztywnych łączników, które mogłyby dodatkowo usztywniać spód i powodować trudności przy jego zginaniu.
  • Materiały używane do produkcji obuwia. Buty powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych, które posiadają właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Taki materiał charakteryzujące się wysokimi właściwościami higienicznymi.

Zobacz też: Jak dobierać buty do wieku dziecka?

Jak rozpoznać bezpieczne buty?

Oprócz niezbędnych elementów, o których wspomniano wcześniej, warto skorzystać także z udogodnień, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo dziecka, takich jak:

  • antygrzybiczne i antybakteryjne wkładki B-FRESH lub Dry&Go, które pozwalają szybko odprowadzać pot i chronią stopę dziecka przed drobnoustrojami. Wkładki działają jak wbudowany dezodorant skutecznie zapobiegając tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta. Dzięki nim obuwie dłużej zachowuje świeżość, a stopa dziecka przez cały dzień jest czysta, zdrowa i bezpieczna;
  • miękka, wyprofilowaną wkładka z pianki, która odkształca się, dopasowując do anatomicznego profilu stopy i wspomaga czynne kształtowanie się podłużnego sklepienia stopy dziecka. Daje uczucie wyjątkowej miękkości, podwyższając komfort chodzenia. Miękka pianka umieszczona została również nad kostkami. Zapewnia to odpowiednią stabilizację stawu, jak również zapobiega otarciom;
  • antypoślizgowa podeszwa, która w wybranych modelach jest skonstruowana tak, by dodatkowo zabezpieczać czubek buta przed uszkodzeniami;
  • elementy odblaskowe, dzięki którym dziecko będzie jeszcze lepiej widoczne na drodze po zmroku. Elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo dziecka, dzięki nim świecący punkt widać w świetle reflektorów z odległości nawet 200 metrów;
  • nieprzemakalne membrany np. Sympatex Reflexion. Szczególnie polecane w butach zimowych. Stanowią one nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwalają przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche i ciepłe (zachowują nawet o 3,6ºC  wyższą temperaturę), a stopa oddycha.

Pamiętaj, jeśli chcesz, by Twoje dziecko (gdy dorośnie) miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil jego życia.

Zobacz też: Jak mierzyć stopy dziecka?

Konsultacje: Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog, dr Wojciech Radło – specjalista ortopedii dziecięcej.

Redakcja poleca

REKLAMA