Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Kaszel u dzieci – jak reagować?

Zobacz artykuły na temat:dzieckopłucainfekcjekaszelkrtańoskrzela
Kaszel to jeden z naturalnych odruchów dróg oddechowych. Kaszlemy wtedy, kiedy organizm chce pozbyć się czegoś, co zalega w drogach oddechowych i nie pozwala na swobodny przepływ powietrza. Kaszel jest znakiem informacyjnym i ostrzegawczym, dlatego szczególnie u dzieci nie można go zignorować. Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka? Jak reagować, kiedy kaszel trwa zbyt długo?

Zapalenie zatok jest częstą infekcją u dzieci, która potrafi na kilka dni wykluczyć malca z normalnego życia.../ fot. Fotolia

Kaszel jest znakiem informacyjnym i ostrzegawczym, dlatego szczególnie u dzieci nie można go zignorować/ fot. Fotolia

Dlaczego dziecko kaszle?

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u dzieci jest przeziębienie, czyli infekcja górnych dróg oddechowych. Wtedy obok kaszlu pojawiają się także katar, ból gardła oraz gorączka. Przez pierwsze 3-4 dni kaszel zazwyczaj jest suchy (inaczej nieproduktywny), męczący i uporczywy. W kolejnym etapie pojawia się kaszel mokry, któremu towarzyszy wykrztuszanie z płuc zielonej, białej lub żółtej wydzieliny, nierzadko zabarwionej krwią.

W wirusowym zapaleniu oskrzeli obok kaszlu występują osłabienie, gorączka i wykrztuszanie śluzowo-ropnej wydzieliny.

Jak rozpoznać czy dziecko choruje na krztusiec?

Inną przyczyną kaszlu może być astma oskrzelowa, w jej przebiegu kaszel jest niezwykle uciążliwy, pojawia się napadowo, najczęściej w nocy i nad ranem. Dodatkowo pojawiają się ataki duszności, a dziecko bardzo często choruje na zapalenie oskrzeli.

Ostry, specyficzny kaszel swoim dźwiękiem przypominający szczekanie jest objawem zapalenia krtani albo innych chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych np. błonicy czy ropienia migdałków.

Przyczyną kaszlu mogą być również alergie np. na kurz czy pyłki. Kiedy kaszel utrzymuje się bez żadnych dodatkowych objawów warto zgłosić się do poradni alergologicznej.

Najpopularniejsze sposoby na pozbycie się kaszlu

Na kaszel suchy powinny zaradzić tabletki do ssania lub syropy łagodzące o działaniu przeciwkaszlowym. Na kaszel mokry natomiast działają syropy o działaniu wykrztuśnym, mające na celu pozbycie się wydzieliny z płuc.

Syropów wykrztuśnych na kaszel mokry nie można podawać dziecku kilka godzin przed snem, inaczej wzmożone kasłanie nie pozwoli mu spokojnie spać.

Dobrym sposobem na kaszel jest wyjściem z dzieckiem na spacer, ponieważ świeże powietrze ułatwia oddychanie. Należy też pamiętać o wietrzeniu i nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka. Aby szybciej pozbyć się wydzieliny przy kaszlu mokrym, można zastosować delikatne oklepywanie pleców dziecka dłonią zwiniętą w łódkę.

Naturalnymi antybiotykami są czosnek, mleko i miód – napój stworzony z tych składników działa łagodząco i odkażająco na błonę śluzową. W czasie jakiejkolwiek infekcji nie można zapominać o podawaniu dziecku jak największej ilości płynów, dzięki którym dziecko nie odwodni się, a wszelkie wydzieliny zostaną rozcieńczone.

Tymianek - na kaszel i nie tylko!

Kiedy kaszel nie przechodzi…

Jeśli jednak kaszel utrzymuje się kilka dni i nie mija pomimo zastosowania domowych sposobów należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 16
dodano: 01:40 2016-04-28 przez: ~Chani (93.176.*.*)
Ja podaję swojej córce syrop na bazie prawoślazu i babki lancetowatej PlantagoPharm plus, dodatkowo ma też melisę, która uspokaja dziecko. Podaję go na pół godzinki przed snem, dziecko się uspokaja, kaszel również. I dzięki temu łatwiej przesypia się noc. A w ciągu dna na odkrztuszenie podaję flavamed.
dodano: 20:02 2016-02-28 przez: ~gość (91.214.*.*)
ja również jestem wielkim zwolennikiem inhalatorów. Wydaje mi się, że nie takie ważne jaki masz tylko czy umiesz odpowiednio oddychać podczas inhalacji. JA najczęściej przy kaszlu stosuję sol fizjologiczną i przeciwzapalny fosidal. TA metoda zawsze działa. Można jeszcze zastosować terapie z jedzeniem czosnku, jeśli ktoś jest jego fanem. To jest naturalny antybiotyk.
dodano: 20:16 2016-02-05 przez: ~pusia (77.242.*.*)
Obawiam się, że sama wit. C i pelargonia nie pomogą na kaszel. Jeśli koniecznie szukamy ziołowych syropów to na kaszel najlepiej sprawdzają się te z prawoślazem w składzie jak Dicotuss Baby.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter